AMCATS 51 Strong in GNAC Academic All-Conference Team
WINTHROP, Mass – A total of 1,008 student-athletes have been named to the 2017-18 Great Northeast Athletic Conference Academic All-Conference Team with 51 AMCATS making the cut, as announced by longtime GNAC Commissioner Joe Walsh on Thursday.
In order to be eligible for the league's academic all-conference squad, a student must have a 3.25 cumulative grade point average and have reached second-year academic status.
Not only were the AMCATS represented by 51 of our outstanding student-athletes but we had a representative from every team on campus that competes in the Great Northeast Athletic Conference including eight multi-sport student-athletes.
The Anna Maria College GNAC Academic All-Conference student-athletes are as follows:
Baseball
Phil Antonucci So. Revere, Mass
Camden Brown Sr. Gardner, Mass
Trevor Brown Sr. Gardner, Mass
Dan Chambers Sr. Westfield, Mass
Colin Pipkin Jr. Peoria, Ariz.
Mike Tourony So. Douglas, Mass
Adam Twitchell So. Shrewsbury, Mass
Men's Basketball
Chris Contento Sr. Marshfield, Mass
Joe Holmes Jr. Shirley, Mass
Matt McCune So. Somerville, Mass
Jack Morgan Jr. Holden, Mass
Mike Rapoza So. Charlton, Mass
Men's Cross Country
Darren Belliveau So. Baldwinville, Mass
Men's Lacrosse
Jerome Ball Jr. Holden, Mass
Brendan Bartlett So. Tynsboro, Mass
Kyle Benning So. Puyallup, Wash
Tyler Cheverier So. Windsor, Conn
Andrew Marcotte Sr. Plainville, Mass
Paul Schwarz Jr. Staten Island, N.Y.
Brandon Pavoni So. Granby, Mass
Dan Rinkus Sr. Harwinton, Conn
Ryan Rockwal Jr. Chicopee, Mass
Jacob Smith So. Belchertown, Mass
Men's Soccer
Troy Repekta So. Dudley, Mass
Field Hockey
Coley Sarah Jr. Worcester, Mass
Nicole Denver Sr. East Longmeadow, Mass
Danielle Huston Jr. Spencer, Mass
Taryn Rebelo So. New Bedford, Mass
Allyson Shaw So. Holden, Mass
Bryanna Tobin Sr. Depp River, Conn
Softball
Sabrina Carreira Jr. West Hartford, Conn
Amanda Lemire Sr. Methuen, Mass
Hannah Trudo Sr. Pomfret Center, Conn
Women's Basketball
Gina Houghton So. Paxton, Mass
Kristina Russo Sr. South Windsor, Conn
Women's Soccer
Karlyn Brown So. Belmont, N.H.
Clara Cassidy Sr. Saco, Maine
Brittany Decker So. Dudley, Mass
Ashley Reyes So. Southbridge, Mass
McKenzie Sparling Jr. Framingham, Mass
Women's Volleyball
Kerri Earle Sr. Danbury, Conn
Rebecca Foti Sr. Bedford, N.H.
Multi-sport
Gabby Eldredge So. W. Boylston, Mass Softball/Women's Basketball/Women's Soccer
Victoria Falco Jr. Marlborough, Mass Softball/Women's Volleyball
Tanner Jakola Sr. Leominster, Mass Men's Basketball/Baseball
Jackie Lapierre Sr. Worcester, Mass Softball/Field Hockey
Shannon LeBlanc So. Leominster, Mass Women's Soccer/Women's Cross Country
Kayla Magierowski Jr. Brimfield, Mass Softball/Field Hockey
Anne Melanson So. Grafton, Mass Softball/Field Hockey
Kayla Odegaard Sr. Rockland, Mass Women's Basketball/Women's Cross Country